Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 6 października 2011

Stary cmentarz żydowski w Lublinie - Grodzisko w Lublinie cz.2


       Róg ulicy Siennej i Floriańskiej. Mur otaczający kirkut, niedawno zniszczony, byle jak naprawiony, ale jak to u nas bywa; prowizorka najlepiej się trzyma. 


     
        Grupa macew, w tle na drugim zdjęciu widoczne wielkopłytowe osiedle bloków mieszkalnych.       Na zdjęciu lej po bombie z II wojny światowej, w tle panorama Starego Miasta. Takich śladów nigdzie indziej w mieście nie spotkałem, tutaj jest ich więcej.


       I zdjęcie, które musiałem zamieścić. Otóż na długo wcześniej zanim zadecydowano, że teren ten należeć będzie do żydowskiego cmentarza, w miejscu tym znajdował się gród obronny. Jego opuszczenie związało się z nową lokalizacją - właśnie stąd widoczną. Jak się okazało, zaważyła ona na dalszym rozwoju, przyszłości i kształcie naszego miasta. 
     Dziękuję Tomkowi muchomorowe szamanie, który zainteresował mnie tym miejscem, i bez którego pomocy nie osiągnął bym grodowego wzgórza.

4 komentarze:

 1. Miejsce doprawdy niezwykłe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żeby było ciekawiej mury również są zabytkowe, ponieważ pochodzą z XVII wieku

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie odważyłam się tam wejść (nawet nie wiem czy można?). Tym milej ogląda się zdjęcia. W takich miejscach czuje się historię. Lubię Lublin za ten jego tygiel.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko się da, trzeba tylko chcieć :)

  OdpowiedzUsuń