Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 listopada 2011

Szubienica Miejska w Lublinie - Domek Kata       Już w drugiej połowie XV wieku odnotowano, iż przy granicy Lublina, oraz w okolicy wsi Czechówka znajduje się szubienica miejska. Budowla usytuowana została tam zgodnie z obowiązującym wówczas prawem stanowiącym, iż obiekt taki powinien znajdować się na granicy gruntów należącego do jurysdykcji miejskich. 
       Szubienica Miejska, potocznie nazywana Domkiem Kata obecnie mieści się przy ulicy Długosza 4. Jest to ośmioboczny murowany budynek, który "po zakończeniu służby" i okresie bezczynności w roku 1837r. zaadaptowany został dla potrzeb znajdującego się w pobliżu Ogrodu Saskiego, następnie za czasów zaboru austriackiego  utworzono w nim prochownię, dom ogrodnika, a po zakończeniu II Wojny Światowej zamieszkał w nim woźny z pobliskiej szkoły. 
       Obecnie Domek Kata stanowi własność prywatną, która prawdopodobnie wkrótce zostanie sprzedana. Pozostaje pytanie; co w takim miejscu inwestor /biorąc pod uwagę m.in niewielką kubaturę budynku/ mógłby zrobić? Otóż prawidłowo przeprowadzona inwestycja wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którą w takich przypadkach jest niezwykle trudno. Z drugiej strony niezabudowany teren /niemałej przecież/ działki pozwala na jego sensowne zabudowanie, a sam Domek Kata stanowiłby atrakcję przyciągającą gości.


 (...)
Wiatr, latarnie ciemno świcą,

Smętnie gwiżdże nocny stróż,
A kat Maciejewski tam, pod szubienicą,
Na Antosia czeka już.


Bal na Gnojnej sł. Stanisław Grzesiuk wyk. Bohdan Łazuka

2 komentarze:

  1. Eros i Tanatos... Mnie się tam marzy domek schadzek i wolnej miłości (nie mylić z płatną)... ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Domek jest wystawiony na sprzedaż od dłuższego czasu i chętnych na razie brak. Swoją drogą wyczułeś mnie, bo zamierzałem dziś o kacie coś napisać;)

    OdpowiedzUsuń