Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 12 maja 2014

Józef Piłsudski w rocznicę. Tablica w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie.

   Tablica ze zdjęcia znajduje się w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie , a piszę o niej nie tylko w związku z przypadającą na dzisiaj rocznicą śmierci marszałka. 
   Uwagę moją przykuły zamieszczone na niej informacje, które w jasnej, prostej i rzetelnej formie skupiły jego życie - wielkiego człowieka bez zbędnego zadęcia.
     Jak bardzo postać Piłsudskiego kontrastuje z obecnymi politykami i informacjami na ich temat, które odczytujemy w gazetach, na plakatach na których określani są jako najwięksi, najważniejsi i najlepsi? Czytamy to i wierzymy w te bzdury. Ich twarze zdobią billboardy w Lublinie, pojawiają się przy okazji rozlicznych wyborów, słyszymy o nich w radiu, oglądamy w telewizji.

    Tymczasem na Placu Litewskim stoi ustawiony wbrew zgodom i opiniom w 2001r. pomnik marszałka Piłsudskiego. Ilekroć go mijam, przypominam sobie wtedy piosenkę Jacka Kaczmarskiego "Z XVI wiecznym portretem trumiennym rozmowa", w której śpiewał; "że są czasy kolosów i czasy miernoty". Tu przy okazji rocznicy śmierci 12 maja 1935 roku.
  

 "Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości".

     Jedni go kochali, inni nienawidzili, dla nikogo natomiast nie pozostał obojętny. Spoczywaj w pokoju.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz