Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 7 października 2014

Bloki mieszkalne w Lublinie - część I


   Osiedle Słowackiego w Lublinie, blok mieszkalny przy Wileńskiej 15 w najbliższej okolicy znajduje się targ warzywno - owocowy. Budynek ze zdjęcia stoi tak w niezmienionej formie od lat, nie remontowany, nie odświeżany. 
   Przyznam, że darzę sentymentem te nasze blokowiska, a osiedla na nich przyciągają mnie w sposób szczególny. Być może wpływ na to ma, że ja sam wychowałem się na podobnym osiedlu. W okolicy miałem sporo znajomych, place zabaw były zapełnione, a tereny zielone służyły jako kryjówki. Niekiedy również korzystaliśmy z sąsiednich placów budów, na których powstawały kolejne bloki. Moja dziecięca przygoda obejmowała całe osiedle LSM, aż po Czuby. Ona minęła, a budynki stoją, nieco niedopasowane do obecnej epoki.
      Jak wygląda dzisiaj życie na nich? Otóż więcej mieszka tam osób starszych, które kiedyś zasiedlały je jako młode rodziny. Część lokali jednak staje się ponownie atrakcyjna dla młodych, bo cena kusi, a mieszka się niemal w centrum miasta. 
     Czy bloki czeka drugie życie? Czas pokaże. Wydaje się, że tak, chociaż ich żywotność szacowano na 50 lat, być może zrewitalizowane posłużą jeszcze dłużej.  

6 komentarzy:

 1. Mieszkałam w różnych opcjach, dom za miastem, duże, nowe mieszkanie na obrzeżach miasta, małe w kamienicy w centrum i najważniejsza jest lokalizacja. Bloki na LSM będą zawsze atrakcyjne, nie wiem co będzie za kilka lat z Felinem czy odległymi Czubami. Łatwiej wyremtować te stare bloki, mieszkańcy nie mają kredytów, można podwyższyć fundusz remontowy. Nowe bloki na Felinie za 20 lat będą wymagały remontów, a mieszkańcy jeszcze będą w kredycie.
  LSM to moja druga ulubiona dzielnica, zaraz po Wieniawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jeszcze niezwykle ciekawa Kalina, polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze mnie dziwiła przypadkowość umiejscowienia balkonów w tym bloku. Może ktoś zna przyczynę? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może nie ma przyczyn a przypadek ;)
  niewinny84@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Budynki zostały zbudowane w technologii ramy H. Osiedle hansenowskie to nie jest wielka płyta, której trwałość obliczono na 50 lat. W przypadku tej technologii bloki mogą stać ponad 100 lat bez remontu ;-) Od 2 - 3 lat zarząd LSM robi przymiarki do remontu tych koszmarnych balkonów. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do tego budynku i osiedla Słowackiego, wraz z jego strukturą i budową zgadzam się, jest to osiedle hansenowskie i pisałem już o tym przy okazji targu na Wileńskiej na oLublinie.pl.
  Trochę się pośpieszyłem być może i zacząłem - kończąc o wielkiej płycie, i to już w tym poście. A wielka płyta pojawi się tu, m.in. wraz z osiedlem Konopnickiej.
  Osiedle Hansena przydałoby się omówić, chciałbym aby było to zrobione kompleksowo i posłużyło jako baza dla innych. Gdyby ktoś chciał zabrać się za ten temat - oddaję oLublinie.pl do dyspozycji.

  OdpowiedzUsuń