Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 21 maja 2012

Latarnia Pamięci na dawnej ul. Krawieckiej (Podwale) w Lublinie


       Temat został już poruszony w komentarzach post niżej przez Michała (Kopacz), na temat Latarni Pamięci - cóż pomyślałem - warto na jej temat napisać!
       Latarnia Pamięci została zaświecona w roku 2004 z inicjatywy Brama Grodzka Teatr NN na miejscu świata, którego nie ma. Sama latarnia jest obiektem zabytkowym i jest jedną z ocalałych przedwojennych ulicznych latarni z Lublina. Jej lokalizacja przed wojną odpowiadała  zbiegowi ulic Podwale i ulicy Krawieckiej kończącej się dawniej za lubelskim zamkiem. 
        Latarnia świeci 24 godziny niczym wieczne światełko na dobę upamiętniając nieistniejącą dzielnicę i ludzi, którzy tu mieszkali.
        Natomiast nadal zdarza się mieszkańcom Lublina, nieświadomym celu jej istnienia zgłaszać awarię latarni miejskiej przy ulicy Podwale, która przecież w dzień świeci...

2 komentarze:

  1. Dziękuję za poświęcenie w przygotowaniu tego wpisu. W sumie moja wiedza o Lublinie skończyła się prawie na dobre właśnie w 2004 roku, kiedy to zdecydowaliśmy się wyjechać z Polski. A przecież byłem związany z teatrem NN przez dobrych kilka lat. Nie omieszkam odwiedzić tego miejsca podczas mojego zbliżającego się pobytu w Lublinie :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. To się wcześniej odezwij!

    OdpowiedzUsuń