Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 20 czerwca 2017

Wyszyńskiego 3 w Lublinie - Pałac Hussarów


    Przy ulicy Wyszyńskiego 3 w Lublinie znajduje się interesujący w formie, bo z arkadami, budynek. Powstał w XVII wieku usytuowany na Wzgórzu Żmigród, w miejscu dawnego browaru Bartłomieja Helta. Pałac należał do rodziny Wrońskich, a jednym z jego wielu właścicieli był Franciszek Hussar - stąd nazw tych możemy używać zamiennie. Co interesujące, właścicielami pałacu przez krótki okres była również rodzina Lubomirskich.


    Kamienica, bo tak chyba należy pałac określać, spełnia dzisiaj funkcje mieszkalne. Trudno szukać w niej śladów wnętrz pałacowych, a co dopiero przypuszczać, że to tu w 1803 roku, po pożarze teatru przy ul. Królewskiej organizowano przedstawienia teatralne! Z biegiem lat pałac tracił na znaczeniu, a degradacja funkcji nastąpiła w momencie intensywnych przebudów. 
     W XIX wieku tuż obok powstał tzw. nowy trakt zamojski, który miał złagodzić różnicę wysokości ulic Zamojskiej i Królewskiej. W wyniku prac utworzono nasyp (materiał pozyskano z rozebranego kolegium jezuickiego), który sprawił iż obecnie ulica przebiega na wysokości piętra budynku. Aby się do niego dostać, należy zejść schodami w dół lub przejść bezpośrednio od strony ulicy Żmigród.


    W sąsiedztwie Pałacu Hussarów znajdziemy mało atrakcyjne komórki, które jednak z uwagi na koloryt miejsca i ciekawy charakter przyciągnęły mój wzrok. Ich czas jest policzony, dlatego postanowiełem zachować je w tej fotografii. 

-------- 
A TU znajdziecie fotografie wnętrz.


1 komentarz: