Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 14 marca 2017

Szkoła za 35 milionów?


    Historia tego budynku sięga roku 1928, gdy Ministerstwo Robót Publicznych zatwierdziło budowę Państwowej Żeńskiej Szkoły Przemysłowo Handlowej, a w 1931 roku rozpoczęła się w niej nauka. W latach 1935 -1939 funkcjonuje tu Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Krawieckie, od 1946 roku działa w tym miejscu Państwowe Liceum Przemysłu Odzieżówe, następnie powołana zostaje tu zasadnicza szkoła zawodowa, a od 1959 roku funkcjonuje Technikum Odzieżowe. W 1977 roku powstaje Zespół Szkół Odzieżowo Włókienniczych. 
  Obecnie, zgodnie z decyzją Władz Miasta Lublina, a w związku z reformą systemu edukacji, szkoła zostanie przeniesiona do budynku przy ulicy Lwowskiej w Lublinie.
  W tym miejscu nasuwa nam się pytanie; co stanie się z tym budynkiem i jego przyległościami - czyli dwoma dużymi placami z boiskami usytuowanymi w samym centrum miasta? Cóż działka jest niezwykle atrakcyjna dla nabywcy, a perspektywa jej zbycia dla zadłużonego miasta tym bardziej. Sprzedaż jest przesądzona. Nieoficjalnie usłyszałem cenę jaką "miasto" życzyło by sobie otrzymać i jest to kwota 35 milionów złotych. To dużo, czy mało? Lub może inaczej należy sformuować pytanie; czy w ogóle powinno się ten teren sprzedawać?


   Niestety zadłużenie miasta jest bardzo wysokie i wynosi zgodnie z zegarem KLIK  
Mieszkańcy żywią jednak nadzieję, że ocaleje zabytkowy budynek szkoły i zostanie po odremontowaniu wykorzystany w jak najlepszy, służący mieszkańcom sposób. Los boisk jest natomiast zdecydowanie przesądzony.


Powyżej zdjęcie wykonane przed 1935 rokiem. Szkoła widoczna na wzgórzu. Poniżej śluza na rzece Czechówce. Autor nieznany,2 komentarze:

  1. Niesamowite zdjęcia, dobrze, że zachowują się takie pamiątki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Włókiennicza na Kalinie? (pewnie po dawnej podstawówce nr 39, potem gimnazjum, a teraz...)
    A co się dzieje z budynkami uniwersyteckimi na Placu Litewskim?

    OdpowiedzUsuń