Historia tego budynku sięga roku 1928, gdy Ministerstwo Robót Publicznych zatwierdziło budowę Państwowej Żeńskiej Szkoły Przemysłowo Handlowej, a w 1931 roku rozpoczęła się w niej nauka. W latach 1935 -1939 funkcjonuje tu Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Krawieckie, od 1946 roku działa w tym miejscu Państwowe Liceum Przemysłu Odzieżówe, następnie powołana zostaje tu zasadnicza szkoła zawodowa, a od 1959 roku funkcjonuje Technikum Odzieżowe. W 1977 roku powstaje Zespół Szkół Odzieżowo Włókienniczych.
Obecnie, zgodnie z decyzją Władz Miasta Lublina, a w związku z reformą systemu edukacji, szkoła zostanie przeniesiona do budynku przy ulicy Lwowskiej w Lublinie.
W tym miejscu nasuwa nam się pytanie; co stanie się z tym budynkiem i jego przyległościami - czyli dwoma dużymi placami z boiskami usytuowanymi w samym centrum miasta? Cóż działka jest niezwykle atrakcyjna dla nabywcy, a perspektywa jej zbycia dla zadłużonego miasta tym bardziej. Sprzedaż jest przesądzona. Nieoficjalnie usłyszałem cenę jaką "miasto" życzyło by sobie otrzymać i jest to kwota 35 milionów złotych. To dużo, czy mało? Lub może inaczej należy sformuować pytanie; czy w ogóle powinno się ten teren sprzedawać?
Niestety zadłużenie miasta jest bardzo wysokie i wynosi zgodnie z zegarem KLIK
Mieszkańcy żywią jednak nadzieję, że ocaleje zabytkowy budynek szkoły i zostanie po odremontowaniu wykorzystany w jak najlepszy, służący mieszkańcom sposób. Los boisk jest natomiast zdecydowanie przesądzony.
Powyżej zdjęcie wykonane przed 1935 rokiem. Szkoła widoczna na wzgórzu. Poniżej śluza na rzece Czechówce. Autor nieznany,
Niesamowite zdjęcia, dobrze, że zachowują się takie pamiątki.
OdpowiedzUsuńWłókiennicza na Kalinie? (pewnie po dawnej podstawówce nr 39, potem gimnazjum, a teraz...)
OdpowiedzUsuńA co się dzieje z budynkami uniwersyteckimi na Placu Litewskim?