Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 20 marca 2017

Plac Litewski w Lublinie, krótka historia.


   Plac Litewski w takiej formie jaką pamiętacie i jaką oglądacie na zdjęciach to już przeszłość. W obecnym 2017 roku, zostanie oddany do użytku, nowy plac, po wielkich zmianach. Zabraknie na nim niezwykle popularnej Topoli Czarnej, nazywanej przez lublian Baobabem, w której to miejscu zostanie zasadzone drzewo, prawdopodobnie dąb. 
   Wiele osób się cieszy z tej zmiany, bo przecież "Litewski" od wielu już lat oczekiwał tej przebudowy, pozostając niezmieniony od dziesięcioleci. Czy jednak spełni ona nasze oczekiwania, czy odda go nam w formie użytecznej i czy stanie się przyjazna, tego wkrótce się dowiemy. Tymczasem odgrzebałem kilka, nie całkiem starych zdjęć, bo z lat 2013 i 2016, Placu Litewskiego, zapraszam do sentymentalnej podróży. 


   Pierwsze dwa zdjęcia, pochodzą z października 2013 roku, widoczna jest na nich fontanna, budynek UMCS, oraz Baobab - miejsce umawianych spotkań "na Litwie".


   Powyższe zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 2015 roku i zostali na nim sfotografowani ludzie podczas procesji Bożego Ciała.


    Dzień był wówczas gorący, dlatego ludzie z chęcią chłodzili się przy fontannie. Czerwiec 2015r.


   Zdjęcie pochodzi z listopada 2013r., wykonane wieczorem. Fontanna, na sezon jesienno - zimowy była wyłączana, a kostkę brukową w momencie kiedy fotografia była wykonywana pokrył deszcz.


   Chłodny marzec 2013 roku, rankiem. Przy budynku Poczty Polskiej parkuje autobus komunikacji miejskiej. Po przebudowie Placu Litewskiego będzie to niemożliwe, gdyż ulica zostaje zastąpiona deptakiem.


    Kwiecień 2013 roku, wiosna budzi Plac Litewski do życia.


   Kwiecień 2016 roku, na pierwszym planie Pomnik Nieznanego Żołnierza, który z tego miejsca zniknie, a zastąpi go inny, prawdopodobnie wzorowany na przedwojennym. W tle - Pomnik Marszałka Piłsudskiego, oraz nieco już zmęczony wcześniejszymi, licznymi przycinkami Baobab, który lada dzień zostanie ścięty.


   
   Zdjęcie powyżej, również z kwietnia 2016 roku. Na nim stolik szachowy, nieco już wyeksploatowany. Kiedyś podobnych jemu, można było spotkać więcej w Lublinie, m. in. znajdują się jeszcze na osiedlu Mickiewicza. Przy tym spotykała się zawsze grupka panów, którzy w sportowej atmosferze wiedli również i polityczne dysputy. Te miejsce już nie powróci, niestety.


   Ławeczka w parku, ludzie karmią gołębie, w tle plac zabaw dla dzieci. Obawiam się, że trawników po renowacji wiele już nie uświadczymy, a otrzymamy mnóstwo zabetonowanego placu, pomniejszonego o występujące tu wcześniej drzewa. Plac Litewski pełnił funkcję codziennego miejsca rekraacji, mam nadzieję, że tak pozostanie.


   Po lewej stronie znajdowała się publiczna toaleta, dobrze ukryta, powszechnie dostępna. Na zdjęciu widoczne kominki wentylacyjne. Na przeciw budynek uniwersytecki. Chodnik wykładany jeszcze starymi, betonowymi płytami chodnikowymi.


    I na koniec przedwojenna, kolorowa pocztówka przedstawiająca fontannę z Placu Litewskiego w otoczeniu zieleni. Prawdziwy Wersal w Lublinie!
   
   Plac się zmienia i tego z pewnością potrzebujemy. Mam nadzieję jednak, że jego forma, nie będzie zbyt odległa od naszych, niewygórowanych, a skupionych na spokojnym wypoczynku, oczekiwań. 
  Postaram się w niedługim czasie opublikować film wykonany wiosną 2016r., w którym postarałem się uwiecznić niemal każdy fragment Placu Litewskiego. To jednak będzie wymagało ode mnie nieco więcej czasu, którego niestety ostatnio brakuje.
1 komentarz: