Łączna liczba wyświetleń

piątek, 18 marca 2016

Drewniana przybudówka. Kuczka.


    Idąc ulicą 3go Maja, kierując się w dół, po naszej prawej stronie - od parkingku przy Klinice Dermatologii, dostrzeżemy interesującą drewnianą przybudówkę, znajdującą się na kamienicy przy ul. Niecałej. Stan jej, jak widać nie jest już najlepszy, ale jeszcze wbrew upływowi czasu przybudówka istnieje. Jest to jedna z niewielu znanych mi podobnego typu konstrukcji drewnianych "powiększająca metraż mieszkania". Z uwagi na ozdobniki, domyślam się, że została wybudowana przed II wojną światową. W czasach socjalizmu liczyły się już tylko proste, "nie udziwnione" formy.
    Przyjrzeć jej możecie się od strony parkingu, na którego teren wejść można swobodnie.
------

     Dzięki Darkowi Prażmo - dopisuję wyjaśnienie, naszej "przybydówki", która pełniła rolę żydowskiej "Kuczki" związanej ze świętem Sukkot - czyli Świętem Namiotów.
Mimowolnie więc, wchodzimy w historię miasta, które było, a które istnieje nadal.


4 komentarze:

 1. Będąc ostatnio w Lublinie też zauważyłem to cudo!
  Wcześniej nie rzucało się w oczy, więc chyba coś się zmieniło w "krajobrazie: ")

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest chyba jeszcze w innym miejscu, ale teraz nie pamiętam, choć mam przed oczami. Jest też wiele kamienic, na których widnieją pozostałości po tych konstrukcjach..

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę robi wrażenie. Wygląda na bardzo starą konstrukcję, a wciąż się trzyma, pomimo upływu lat. Szanuje styl budownictwa tamtych lat. Muszę niebawem znów odwiedzić Lublin. Czy to nie jest przypadekiem gdzieś koło tej pralni? http://pralnianiagara.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze jedna znajduje się na Starym Mieście na Olejnej 10

  OdpowiedzUsuń