Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 23 lutego 2016

Górki Czechowskie w Lublinie - mogiłka i ...


   Na terenie Górek Czechowskich w Lublinie, znajduje się mogiłka legionistów Józefa Piłsudskiego z 1916r., którzy w tamtym miejscu zginęli. Pamięć okolicznych mieszkańców przez 100 lat nie pozwoliła jej zginąć. Jednak w 2016r. to może się dramatycznie zmienić, gdyż pieniądze okazują się ważniejsze niż pamięć i groby przodków, a doraźna korzyść przewyższa dobro mieszkańców.


   O mogiłkę stojącą samotnie pośród rozległych górek dotychczas dbali mieszkańcy Czechowa, poza jej namacalnym istnieniem lublinianie pamiętają, iż na terenie Górek Czechowskich w okresie II wojny światowej rozstrzeliwano więźniów Zamku Lubelskiego.  
    W chwili obecnej Górki Czechowskie stanowią miejsce wypoczynku mieszkańców Lublina, stanowiąc chyba już ostatnią w mieście, ostoję dzikiej oazy zieleni i spokoju, którego w mieście - brakuje. Tymczasem i to miejsce już wkrótce ma czekać los betonowego placu z wybudowanymi blokami mieszkalnymi. Mieszkańcy, chcący ocalenia tego terenu zorganizowali się i podpisują pod apelem ratowania wyjątkowego historycznie i przyrodniczo miejsca.
     Uwaga- tu możesz się podpisać - KLIK 

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, zdecydowanie zbyt mało zieleni w naszym mieście, wystarczy już tych terenów deweloperskich, podpisałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przypomnę też, że ciągle w kilkunastu punktach zbierane są również podpisy na papierze.
    http://gorkiczechowskie.cba.pl/index.php/2-uncategorised/1-punkty-zbiorki-podpisow-pod-petycja

    OdpowiedzUsuń