Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 4 marca 2012

Biernackiego 22 w Lublinie      
        Budynek przy ul. Biernackiego 22 w Lublinie zdecydowanie wyróżnia się swoim czerwonym ceglastym murem od otoczenia. Większość z nas zakwalifikuje go jako stare zawalisko, na które żal będzie przeznaczać pieniędzy celem przeprowadzenia koniecznego remontu. Ot, taki gargamel w powoli zmieniającej się in plus dotychczas zaniedbywanej części miasta. 
        Ale i on ma swoją historię sięgającą początku XX wieku - w tym wypadku powiązaną z osobą właściciela Jana Kleniewskiego - prekursora nowoczesnego rolnictwa na ziemiach polskich. Jan Kleniewski wraz z bratem Władysławem wydatnie pomnożył otrzymany od swoich rodziców niemały już wówczas majątek. Widoczny na zdjęciach budynek był jedną z kilku suszarni chmielu, jakie Kleniewski posiadał na terenie kraju, stanowiącą w swoich czasach ułamkową część jego majątku, skoncentrowanego na produkcji i przetwórstwie. 
     Obecnie budynek - wspomnienie po swoim znakomitym właścicielu, niszczeje. Być może doczekamy dnia, gdy Miasto nie zastanawiając się specjalnie nad nim i powiązaną z nim historią zadecyduje o jego wyburzeniu. A i niektórym z nas specjalnie przykro z tego powodu nie będzie spoglądając na jego poniszczone ceglane mury.

3 komentarze:

  1. Przyjedżcie do Kutna zobaczycie że można takie budynki waloryzować,przeznaczając je na obecne potrzeby.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten budynek jest własnością miasta?

    OdpowiedzUsuń
  3. Budynek jest świetny, trzeba mieć tylko pomysł no i kasę oczywiście!

    OdpowiedzUsuń