Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 30 grudnia 2012

Pałac Potockich w Lublinie
     Historia Pałacu Potockich zaczyna się wraz z jego budową, rozpoczętą w roku 1719 przez starostę grabowieckiego, Jerzego Potockiego. Pod koniec XVIII wieku z uwagi na jego podupadające znaczenie dla rodu Potockich budowla została przekazana na rzecz Skarbu Państwa. Od tego czasu kolejno istniały w nim: magazyn skór, koszary kawalerii narodowej, a od 1792 r. więzienie, które funkcjonowało tam przez trzydzieści lat, do czasu otwarcia więzienia na Zamku. Następnie budynek zagospodarowało wojsko, a od 1918r. rozpoczął tam funkcjonowanie Główny Komisariat Policji Państwowej w Lublinie. W czasie II wojny pałac nie odniósł poważniejszego uszczerbku, jego funkcjonowanie nie uległo zmianom, poza tym że zamiast Komisariatu Policji zaczęła funkcjonować w nim Milicja Obywatelska. 
  Czasy całkiem współczesne to działanie od 1981r. Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a od 1994r. przejęcie przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, który pomimo deklaracji przywrócenia jego świetności postanowił go po kilku latach sprzedać.
     Obecnie Pałac oczekuje na kupca, który nie dość, że wyłożyć ma całkiem sporą kwotę, to na jego remont będzie musiał dołożyć nie mniej, gdyż budynek znajduje się w złym stanie. Pocieszeniem jest oczywiście lokalizacja obiektu w ścisłym centrum miasta przy ul. Staszica 3. Ale czy to wystarczy i czy znajdzie się kupiec przy obecnej cenie 8 107 000 zł? Kto wie, bo jak wynika z prostego matematycznego rachunku przy powierzchni 2364 m2 należy za metr zapłacić niecałe 3,5 tys. zł. 
     Cóż, mam nadzieję, że nabywca się znajdzie, a my będziemy mogli cieszyć oko odremontowanym Pałacem Potockich, któremu po tylu latach należy się odpowiednia renowacja i przywrócenie do dawnej, pierwotnej świetności.1 komentarz:

  1. Lubię ten zakątek. Mimo zaniedbania ma w sobie coś magicznego.

    OdpowiedzUsuń