Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 marca 2011

Pałac Sobieskich

     Kontynuuję spacer po Lublinie po miejscach, które mnie intrygują, przyciągają. Użyte tu słowo "magiczne" może jest nieco patetyczne, ale z drugiej strony - czemu nie?
     Dziś powtórka z ulicy Bernardyńskiej (teraz nr. 13 i 15) dawny pałac rodziny Sobieskich, obecnie należący do Politechniki Lubelskiej i czort wie co tam Politechnika z tym robi. Jeszcze tam zajrzę i przyjrzymy się bliżej.

     Krótko o jego historii. Budynek z drugiej połowy XVII wieku zgodnie z nazwą stanowił własność rodziny Sobieskich. Następnie zaadoptowany jako klasztor Reformatów, następnie wiatrak, młyn parowy, siedziba Rady Delegatów Robotniczych oraz redakcja Prawdy Komunistycznej.

     Wydawało się, że wiele ma już za sobą, jednak biorąc pod uwagę jego widoczny nie najlepszy stan postawmy sobie pytanie - zawali się, czy się nie zawali?
   Ależ zawali! Pytanie kiedy? 
    Może jednak Politechnika (jako obecny gospodarz) postara się i go zrestauruje. Tak, wiem, w dzisiejszych czasach łatwiej (i taniej) stawiać budynki od postaw, szczególnie na tak atrakcyjnych działkach.

1 komentarz:

  1. zawsze mnie ten budynek intrygował,lecz nie na tyle,by sprawdzić jego historię..więc dzięki za informacje..

    OdpowiedzUsuń