Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 4 października 2016

Parking za Ratuszem w Lublinie - darmowy dla wysokich rangą urzędników, z wysokimi kosztami rocznego utrzymania.


     Przeglądając Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Lublinie natrafiłem na ciekawą informację dotyczącą parkingu w centrum miasta. Otóż parking za Ratuszem - bo o nim tu mowa -liczy sobie wolnych miejsc postojowych 34, większość przydzielonych jest bezpłatnie pracownikom Ratusza, oraz Radnym Miejskim. 
      3 marca 2015 roku skierowano zapytanie nt. tego miejsca. W odpowiedzi Urzędu Miasta z dnia 12 marca 2015r. czytamy, że z darmowych miejsc korzystają: Prezydent i Zastępcy (trzy osoby), Sekretarz, Skarbnik, Przewodniczący RM, Zastępca Dyrektora Biura RM, radcy prawni (cztery osoby), Dyrektor Wydziału Kultury, rzecznik prasowy Prezydenta, osiem miejsc - przyznanych szefom wieloosobowych stanowisk, oraz jedno miejsce dla Dyrektora Kancelarii Prezydenta - łącznie miejsc stałych 23. Pozostałe - przeznaczono dla gości. 
    Koszt utrzymania parkingu w roku 2014 wyniósł... 102 204 zł - na co złożyły się zimowe utrzymanie - 40 479 zł oraz letnie utrzymanie - 61 761 zł.
       
      Czytając to, przyszła mi na myśl, uwaga. Dlaczego osoby wysoko uposażone, są uprawnione do zwolnienia z opłat za parking w centrum Lublina? Większość urzędników niższego i średniego szczebla, zarabiających przysłowiowe "grosze" jest obowiązana do pokrywania opłat za parkowanie w mieście, zresztą jak i każdy, z nas, kto wjeżdża w strefę płatnego parkowania. 
     Koszty utrzymania parkingu jak widać - są wysokie, warto było by zatem, aby zaczął on na siebie zarabiać, co przecież nie jest złym pomysłem, a Pan Prezydent powinien do tego pomysłu się przychylić. Co sądzicie?

     Pod tym adresem znajdziecie szczegółowe informacje odnośnie wniosku dot. parkingu i odpowiedzi. Link przekierowuje na stronę BiP Urzędu Miasta w Lublinie - KLIK

2 komentarze:

 1. Tak na szybko:
  ilość dni roboczych w 2015 - 252
  ilość godzin płatnego parkowania w jeden dzień roboczy - 9
  ilość miejsc parkingowych - 34
  daje nam to - 252x9x34=77 112 godzin postojowych
  koszt parkingu - 102 204 zł rocznie
  daje nam to koszt jednej godziny postoju na poziomie - 102204zł/77112h=1,33zł/h
  To w sumie taniej niż godzina płatnego parkowania w strefie.
  W tym wypadku ratusz nie przepłaca :)
  Osobiście uważam, że poważna firma powinna zapewniać parking wyższemu kierownictwu i gościom.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Policzmy godzinę postojową x3 zł tak, jak płaci obywatel wychodzi nam 231 336 zł.
  Pamiętajmy, że Ratusz nie przepłaca sam do własnej kasy, a nam chodzi o to aby z pieniędzy tych, którzy tam parkują miasto Lublin miało jej więcej :)
  Bardzo dziękuję za wyliczenie!

  OdpowiedzUsuń