Łączna liczba wyświetleń

sobota, 6 lipca 2013

Cmentarz Obrońców Lublina stan katastrofalny - bez zmian    Blog Lublin jest dosyć często odwiedzaną witryną, na której możecie spojrzeć na Lublin z nieco innej perspektywy, jednak perspektywy typowej dla zwykłego przechodnia. Ja sam dzięki niej mogę oglądać miasto prawdziwe, niezafałszowane, naturalne. Piękne fasady kamienic od strony podwórza wyglądają zupełnie inaczej. Place i miejsca, na których lokalni politycy robią sobie zdjęcia są odremontowane i wysprzątane. Wystarczy jednak zejść parę kroków w bok, aby obejrzeć miasto, które żyje tak na prawdę nieco inaczej. Miasto, które potrzebuje autentycznego wysiłku, żeby je ożywić, a nie wyłącznie karmić spektaklami, które dzisiaj są, ale w jego arterie pompują tylko powietrze. 
     Przemawia przeze mnie rozgoryczenie. Jestem zawiedziony. W pył rozsypuje się miejsce pamięci, na którym spoczywają obrońcy miasta Lublina, żołnierze września 1939 roku. Dla mnie to miejsce pomnik, nasza kultura, nasze dziedzictwo, nasz ból i nasza duma. I może nie jestem przyzwyczajony do patosu, ale wydaje mi się, że te słowa akurat dobrze je określają. Na temat stanu tych mogił pisałem już i jeżeli jesteście zainteresowani znajdziecie artykuły i zdjęcia stanu cmentarza pod linkiem: www.oLublinie.pl .
      Zgodnie z informacjami, które otrzymaliśmy jako portal oLublinie.pl od władz Miasta Lublina oraz Województwa wszyscy się starają, aby restaurować to miejsce, jednak niestety niewiele da się w tej sprawie zrobić. Po prostu otrzymujemy za małe fundusze na utrzymanie wszystkich mogił wojennych. 
      Na myśl przychodzi mi, że może trzeba się postarać więcej, może trzeba się tym tematem intensywniej zająć, może trzeba ruszyć się ze stołka i pojechać tam, gdzie taką pomoc finansową uzyskać możemy? "Nie da się, nie ma." Fakt, cmentarz nie generuje pieniędzy, generują je galerie handlowe, którymi jesteśmy już naokoło otoczeni. Kolejna buduje się pod Zamkiem na terenie dawnych stawów królewskich. Woda wytryskuje tam spod ziemi, ale jakoś się to zasypie, osuszy, aby tylko to cudo postawić. W Centrum Miasta pozostały tylko Arkady, które już jest plan aby przekształcić je na kolejne centrum handlowe i będziemy jeszcze bardziej szczęśliwi.  
     Odnośnie Cmentarza Obrońców Lublina jako portal oLublinie.pl napisaliśmy również do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczęństwa ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Widocznie tam, w Warszawie osoby odpowiedzialne za kontakt z mediami są zbyt umęczone aby na taką odpowiedź się zebrać. Ale napiszemy jeszcze raz i jeszcze raz, zadzwonimy.
       Tymczasem w dniu dzisiejszym (sobota 6 lipca 2013r.) obok zniszczonych i zaniedbanych mogił Obrońców Lublina, zaraz przy wejściu od uliczki Białej zauważyłem trwające prace restauracyjno - porządkowe na mogiłach żołnierzy austriackich. No comment. 
       


2 komentarze:

  1. austriackich a nie austryjackich Panie Redaktorze !

    OdpowiedzUsuń